Студенти факультету бізнесу в День української писемності і мови
Навчання

sl 5 smallДень української писемності та мови – свято, яке щороку відзначається в Україні 9 листопада. За православним календарем – це день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця – послідовника творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія.

28 жовтня з нагоди Дня української писемності, в корпусі по вул.С.Ковалевської, 29 (ауд. № 203), відбувся урочистий захід, у якому взяли участь студенти факультетів: обліку та фінансів; бізнесу; технологічного; комп’ютерних наук та інформаційних технологій.

Розпочалася урочистість із вступного слова доцента кафедри інженерної педагогіки, психології та українознавства Наталії Шкляєвої, яка зазначила: «Сьогоднішнє свято – День української писемності – приурочене захисту рідного слова, яке намагались заборонити, постійно повторюючи, що української мови не існує, а лише «нарєчіє». Надто болісно реагували не це письменники. Вони не лише творили українською мовою, а й писали поезії про рідну мову, у яких оспівували її красу, неповторність, трактували її як багатство, як високу духовність. Так, Антін Могильницький у поезії «Рідна мова» (1839 р.) акцентує увагу на престижності українського слова за часів Київської русі:

«Так же руский язик милий,
Колись в честі красно цвів.
Колись князі говорили,
Нині – власність простаків!..».

sl 4 smallНіби перегукуючись із ним, Т. Шевченко в поезії «Подраженіє 11-му псалму» пише:

«Убогих, нищих, возвеличу,
Малих отих рабів німих!
І на сторожі коли їх
Поставлю слово».

Про мову як зброю у боротьбі з ворогами, каже Кирило Устиянович у поезії «Україні»:

«Рости, рідна мово, і будь нам щитом
На вражі, на люті, затруєні стріли!».

sl 2 smallУ цій же поезії він вказує на перспективу рідного слова:

«У генії руські тебе підіймуть
Високо на світлі престоли науки,
І слави тобі діадему сплетуть».

У контексті заходу відзначилося, що рідна мова – це мова, що першою засвоюється дитиною і залишається зрозумілою на все життя. Рідною прийнято вважати мову нації, мову предків, мову, що пов’язує людину з її народом, з попередніми поколіннями, їхнім духовним надбанням.

Цікаві й змістовні дослідження-презентації підготували студенти факультету бізнесу: Вікторія Голуб (гр. ЕП-31) – «Книги Київської Русі»; Надія Тележинська (гр. ЕП-31) – «Два різновиди старослов’янських писемних знаків»; Людмила Сахно (гр. ЕП-31) – «І. Котляревський «Енеїда»; Володимир Прокулевич (гр. ЕП-31) – «Кириличний алфавіт».

slovo1 smallНаступним у проведенні заходу було декламування студентами ФОФ ФБ, ТФ та ФКНІТ поезії класиків та представлення своїх творчих досягнень: власних поезій, творів, оповідань, авторських пісень. Серед них: Олена Курилко (гр. ОА-31) – поезії «Жіноча доля», «Він пішов на війну, майже рік, як нема», «Любіть Україну»; Тетяна Зубач (гр. УП-31) – поезія «Поки живі, батьків своїх цінуйте»; Василина Дунь (гр. ОА-21) – вірші «Коли у світі ти сама», «Навколо є доріг багато», «Чому троянда плаче?»; Софія Смолка (гр. ТТП-21) – вірш «Коли здається…»; Юлія Гаврилюк (гр. МО-31) – поезії «Кому потрібна ця війна», «Сьогодні особливий день для всіх»; Ірина Шклянка (гр. УП-31) – вірш «Загублене місто»; Світлана Войчук (гр. МО-21) – вірші «Лист солдату», «Мама», «Сповідь»; Анна Басиста (гр. ЕП-31) – вірш «Шевченкова матір»; Олена Гнатюк (гр. МО-31) – твір «Спадок насолоди, болю і вірності»; Олена Волощук (гр. МК-21) – твір «Життя, життя моє»; Яна Дубінець (гр. ІМ-21) – вірші «Мій Донецьк», «Закохалась»; Іван Воробей (гр. ПМ-21) – авторські пісні «Кінець літа», «Подорож»; Марія Мельник (гр. АВ-32) – вірші «Осінь така мила», «Яблука достигли», «Наймиліша в світі», «У парку тихо ходить осінь»; Ярослав Яблончук (гр. ПНК-31) – вірші «Первоцвіт», «Морозно-тихий вечір», «Вже побагрянів сад»; Роман Сокол (гр. КН-31) – вірші «Чому нам з хмар послали кару?», «Якось два хлопці молодих».

На закінчення студентка гр. ОА-31 Олена Курилко зачитала власну поезію «Любіть Україну».

Наталія Шкляєва,
доцент кафедри інженерної педагогіки,