Показник знань – вміння застосовувати їх на практиці!
Навчання

theory and praktikaВ період з 02.02.2015 р. по 20.02.2015 р. студенти 4-го та 2-го (за скороченим терміном навчання) курсів спеціальності «Економіка підприємства» проходили фахову практику на провідних підприємствах Волинської, Рівненської та Львівської областей.

У сучасних умовах трансформації усіх сфер суспільних відносин, особливо у економічній системі, надзвичайно важливим є такий заключний етап навчання за програмою бакалаврату як фахова практика, що є важливим засобом закріплення теоретичних знань та здобуття практичних навиків.

В умовах формування ринку праці та його насиченості працівниками економічного напряму, молодому фахівцю важко зайняти достойне місце у виробничих відносинах. Водночас, ринок відчуває потребу у кваліфікованих фахівцях, обізнаних із сучасними науковими теоріями й законодавством і ознайомлених із економічними аспектами практичної діяльності підприємства.

Студенти діляться своїми враженнями від проходження практики:

Жуковська Ольга (ст. гр. ЕП-41): «Мені випала нагода пройти фахову практику на підприємстві, яке є потужним виробником опалювальних приладів торгових марок «Данко», «ОК» та «Рівнетерм» – ПрАТ «Агроресурс» (м. Рівне, вул. Нижньодворецька, 35). 

AgroresursКерівництво підприємства зустріло мене досить доброзичливо. Моїм керівником практики від підприємства був призначений директор з економіки Попельницький Віктор Володимирович, який з розумінням та відповідальністю віднісся до цього і забезпечив мене всією необхідною інформацією.

На початку практики мене ознайомили з структурою підприємства, особливостями роботи його відділів та провели інструктаж із техніки безпеки. Мені створили усі умови для проходження фахової практики у різних підрозділах підприємства, що дало змогу широко дослідити діяльність підприємства, а також дозволило суттєво збагатити й поглибити отримані за роки навчання теоретичні знання та ефективно використовувати їх на практиці в подальшому.

На перший погляд, як мені здалось, ПрАТ «Агроресурс» невелике підприємство, проте аналізуючи його роботу моя думка змінилася. На сьогодні ПрАТ «Агроресурс» одне з лідерів ринку опалювальної техніки України. Його частка на ринку виробництва котлів в Україні становить 20%. Асортимент продукції підприємства налічує більше 300 модифікацій опалювальних апаратів потужністю від 2 кВт до 1,6 МВт, призначених для автономних і індивідуальних систем опалення: газові, твердопаливні та електричні; димохідні і з герметичною камерою згорання; одно- і двохфункційні; підлогові і настінні; зі сталевим або  чавунним теплообмінником, побутові та промислові. ККД опалювальних приладів підприємства досягає 93%. Продукція підприємства має ряд конкурентних переваг, що виділяють її серед інших вітчизняних аналогів. Також, підприємство ПрАТ «Агроресурс» пропонує широкий вибір торгового обладнання: системи металевих універсальних стелажів «Рiстел». Продукція підприємства користуються широкою популярністю не тільки серед споживачів нашої країни, а й – ближнього зарубіжжя.

ПрАТ «Агроресурс» активно впроваджує новітні технології. На кожному етапі виробництва застосовується сучасне високотехнологічне обладнання, що забезпечує хорошу якість продукції.

Під час практики я набула практичних навичок з оформлення фінансових документів та виконання деяких професійних обов’язків економіста; успішно застосовувала набуті знання в університеті при аналізі фінансово-економічних показників і розробці заходів покращення фінансового стану підприємства; ознайомилась з роботою економічного відділу; заповнювала фінансові документи; аналізувала виробничо-господарську діяльність підприємства і виявляла резерви підвищення результативності його діяльності; вивчала основні напрямки організаційної роботи щодо управління ресурсами на підприємстві; досліджувала систему планування роботи на підприємстві та оплату праці; ознайомилась із виробничим процесом. Важливим є і той факт, що під час проходження практики, я підтримувала професійні стосунки з робочим колективом, мала змогу самостійно приймати рішення.

Фахова практика залишила тільки гарні враження, а ПрАТ «Агроресурс» є сильною базою для здобуття високого рівня практичних навичок».

MotorДемидович Андрій (ст. гр. ЕП-41): «Мені пощастило пройти фахову практику на Державному підприємстві МОУ «Луцький ремонтний завод «Мотор» (м. Луцьк, вул. Ківерцівська, 3), що є одним із флагманів волинської промисловості та в такий нелегкий час для України підвищує її обороноздатність, виконуючи ремонт двигунів до реактивних літаків, які перебувають на озброєнні в міністерстві оборони. Я думаю, що кожен волинянин повинен гордитись тим, що в нашій області функціонує таке потужне, інноваційне, високоприбуткове підприємство, як ДП МОУ «Луцький ремонтний завод «Мотор». 

Дана практика є величезним досвідом для мене. Саме під час її проходження я зміг впорядкувати всі теоретичні знання, здобуті за чотири роки навчання, а також отримав практичні навички роботи, працюючи економістом на підприємстві.

Щиро дякую керівництву оборонного підприємства за надану мені можливість пройти фахову практику. Особливу подяку хочу висловити заступнику головного бухгалтера ДП МОУ «ЛРЗ «Мотор» – Мачулці Оксані Вікторівні – за допомогу у пізнанні професії економіста та бухгалтера. Також, завдячуючи Оксані Вікторівні, я вніс свій невеликий вклад в підготовку та складання річної фінансової звітності підприємства.

Проходження фахової практики на ДП МОУ «ЛРЗ «Мотор» стало для мене цінним досвідом та маю велике бажання після закінчення університету працювати на даному підприємстві».

Тимовський Роман (ст. гр. ЕПс-21): «Хочеться висловити вдячність керівництву ПрАТ «Західна Промислова Група» (м. Нововолинськ, вул. Островського, 64) і, зокрема директору підприємства Луцику Віктору Арсентійовичу, за надану мені можливість проходити практику на базі підприємства.

Керівник практики від підприємства Щербакова Наталія Вікторівна (головний бухгалтер підприємства) та інші члени трудового колективу залучали мене до трудової діяльності. В ході практики колектив підприємства намагався максимально поділитися досвідом і практичними навичками. Мені був наданий цілковитий доступ до основної документації підприємства.

Провівши комплексний аналіз фінансово-господарської діяльності ПрАТ «ЗПГ», хочеться відмітити позитивну динаміку основних показників його виробничо-господарської діяльності та стійке фінансово-економічне становище. Загалом підприємство динамічно розвивається і є досить прибутковим.

Враховуючи те, що ПрАТ «ЗПГ» займає специфічний і ненасичений сегмент ринку – виробництво товарів для дитячої творчості, то існують постійні перспективи розвитку, які підприємство активно намагається реалізувати. Однак, нині у діяльності підприємства настав нелегкий період. Зважаючи на нинішню ситуацію в Україні, в ПрАТ «ЗПГ» закрилися ринки збуту у Росії, куди реалізовувалась суттєва частка продукції, тому підприємство змушене для подальшого розвитку шукати нові ринки. Я мав можливість бачити як дана проблема вирішувалась на підприємстві. Зокрема, підприємство отримувало сертифікати відповідності продукції рівням якості продукції ЄС; розширювало європейський ринок збуту за рахунок участі у міжнародних ярмарках і укладання договорів з західними компаніями; почало використовувати лише безпечні й екологічно чисті матеріали і сировину, щоб задовольнити європейські стандарти.

Дана практика – це великий крок у перетворенні теоретичних знань, які я здобув в університеті, у практичні знання і вміння».

Кушнірук Сергій (ст. гр. ЕПс-21): «Я проходив практику на базі ТОВ  «Кроноспан УА» (м. Нововолинськ, вул. Луцька, 20), що належить до австрійської групи Кроноспан та є головним підприємством на Волині з виробництва та продажу плит ДСП і ЛДСП.

KronospanНа сьогоднішній день до складу групи Кроноспан входить 29 підприємств в 24 країнах світу. Розглядаючи виключно Україну, завод в м. Нововолинську є єдиним заводом з цієї групи в Україні, також є ще 5 (на сьогодні уже 4) центрів роздрібної торгівлі ДСП та ЛДСП у містах Харків, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Київ (5-й був в Донецьку).

Під час практики я ознайомився з організаційною структурою підприємства. Першу половину практики я мав змогу попрацювати у відділі постачання та взнати специфіку його роботи. Наступну половину свого перебування на практиці я допомагав діловодові підприємства оформляти прибуткові та видаткові накладні та робити замовлення. У той же період я допомагав на складі підприємства розфасовувати прибулі вантажі, перевозити необхідні деталі в відділ експедиції, щоб потім їх відправляли на інші підприємства та до споживачів. 

Також за час проходження практики я мав можливість долучитись до офісної роботи. Мені довелося укладати договір з Волинь Пост на розміщення реклами-подяки ТОВ  «Кроноспан УА» Волинській митниці, а також я допомагав при укладанні договору на закупівлю абразивних плит, зокрема, здійснював моніторинг їх ринку щодо вартість та умов доставки.

Kronospan.jpg 1На основі глибокого аналізу та вивчення діяльності ТОВ  «Кроноспан УА» зсередини, хочу зауважити, що я помітив певні недоліки у господарській діяльності підприємства: висока плинність кадрів (обумовлена високими вимогами до персоналу); негативні фінансові результати (обумовлені внутрішніми операціями з підприємствами групи). Надіюсь, що ці проблеми будуть у якнайшвидшому часі цілком вирішені, адже ТОВ  «Кроноспан УА» систематично розробляє перспективні плани щодо розширення та вдосконалення своєї діяльності. На сьогодні планується покращити діяльність підприємства за рахунок впровадження нового гусеничного пресу, що дозволить розширити асортимент і виготовляти плити різних розмірів відповідно до потреб споживачів.

Фахова практика примножила мої знання у напрямі аналізу виробничо-господарської діяльності підприємства та виявлення шляхів її поліпшення, а також дала змогу отримати корисний досвід роботи на підприємстві».

Зубенко Тетяна (ст. гр. ЕП-41): «Фахова практика є дуже цікавим та пізнавальним етапом навчання. Я проходила фахову практику на підприємстві ТзОВ «Атлант плюс» (м. Ківерці, вул. Чапаєва, 53), що займається виготовленням металопластикових та алюмінієвих конструкцій.

Моїм керівником від підприємства було призначено Новак Олену Віталіївну, яка займає посаду головного бухгалтера ТзОВ «Атлант плюс». Керівник практики призначила мене своїм помічником, надала всю необхідну інформацію про діяльність підприємства для написання звіту, ознайомила мене з правилами поведінки на робочому місці, особливостями роботи підприємства.

ТзОВ «Атлант плюс» має безліч нагород, що свідчить про високу якість продукції, її відповідність встановленим медичним критеріям безпеки. Тому і не дивно, що підприємство має досить широку клієнтську базу та збуває свою продукцію великими партіями. Найбільшими замовниками підприємства є «Луцьксантехмонтаж № 536», ПАТ «Луцький домобудівельний комбінат» (ЛДБК), мережа супермаркетів «Вопак», ТзОВ «Житлобуд-2», ТзОВ «Західелектромонтаж», компанія «Nestle», «Шинака-Україна» та інші.

Прикладом стійкого економічного становища та затребуваності продукції ТзОВ «Атлант плюс» є те, що зданий в експлуатацію компанією «Луцьксантехмонтаж № 536» житловий комплекс «Оберіг» (м. Луцьк, вул. Арцеулова, 160, облаштований металопластиковими енергозберігаючими вікнами з підвіконнями виробництва ТзОВ «Атлант плюс». Також прикладом може стати і багатоквартирний житловий будинок на вул. Набережній, 10, що знаходиться на стадії завершення (здача в експлуатацію запланована в четвертому кварталі 2015 року), що теж укомплектований продукцією товариства. Зважаючи на можливість збувати свою продукцію великим компаніям, підприємство є прибутковим, проте нинішня ситуація в Україні, високий рівень інфляції сповільнили темпи розвитку підприємства.

Мені було приємно за час проходження практики дізнатись багато нового, дослідити та проаналізувати діяльність підприємства зсередини та якнайкраще справитись з поставленими завданнями керівників практики від підприємства та від вузу. Також мені було важливо отримати досвід роботи в економічних відділах підприємства, здобути нові знання й навики, щоб зрозуміти, що свою професійну кар’єру я будуватиму у сфері економічної діяльності». 

Ірина Пушкарчук,

к.е.н., доцент кафедри економіки та підприємництва

Поділись з друзями